Tagi

, , , , , , , , , ,


wiśnie drylowane mrożonki

Mrożenie żywności jest najlepszym sposobem jej utrwalania. Pozwala na zachowanie największej ilości składników odżywczych –  witamin i minerałów.  Zapobiega jełczeniu tłuszczów i nie zmienia struktury białek. Zachowuje walory smakowe. A ponadto przy mrożeniu nie wykorzystujemy konserwantów czy kalorycznego cukru 😉

Owoce do mrożenia muszą być ładne i dojrzałe. Nadpsutych nie należy mrozić. Owoce przed zamrożeniem trzeba umyć, oczyścić z szypułek, pestek, ewentualnie obrać (np. brzoskwinie). Mrozić w dużych kawałkach, a małe owoce, jak jagody czy porzeczki albo agrest, mrozimy w całości.

Przed zamrożeniem można zblanszować większe i twarde owoce (np. morele, rabarbar, jabłka). Blanszowanie polega na sparzeniu owoców wrzątkiem, a następnie ostudzeniu ich pod strumieniem zimnej wody. Dzięki temu zamrożone owoce jeszcze dłużej zachowają świeżość, nie tracąc smaku i koloru.

Mrozić najlepiej w specjalnie do tego przeznaczonych woreczkach lub pojemnikach. Warto jest opisać mrożonki, aby później nie zastanawiać się, co to za mrożonka i kiedy została zamrożona.

Mrożąc owoce, należy pomyśleć o późniejszym ich przeznaczeniu. Jeżeli owoce będziemy jeść na surowo, to trzeba zadbać, aby zamrozić je z jak najmniejszą ilością wody. Można na przykład najpierw rozłożyć je na tacce w zamrażalniku, a potem dopiero przesypać do odpowiedniego opakowania (nie rozmrażając!). Można także pomrozić musy owocowe, które mogą posłużyć za deser dla niemowlaka, a także całej rodziny. Mrożone owoce można wykorzystać także do zup owocowych (np. śliwki), a także ciast, pierogów, kompotów… Ważne, by proces zamrażania był możliwie jak najkrótszy.

Rozmrażanie także powinno przebiegać jak najszybciej. Owoce, których nie będziemy jeść na surowo, najlepiej jest wrzucić do gorącej wody od razu po wyjęciu z zamrażarki. Zapobiega to namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów podczas procesu rozmrażania. Nigdy nie należy rozmrażać owoców oraz innych mrożonek w temperaturze pokojowej. Wtedy najszybciej rozwijają się bakterie. Można rozmrażać w lodówce; przy niskiej temperaturze namnażanie bakterii jest bardzo wolne. Produktów raz rozmrożonych, nie należy powtórnie zamrażać!

W zwykłym zamrażalniku „lodówkowym” temperatura wynosi ledwie kilka stopni poniżej zera. Aby maksymalnie wydłużyć świeżość owoców, temperatura powinna wynosić poniżej -18 stopni. Jeśli chcemy cieszyć się świeżymi owocami całą zimę, a także wczesną wiosną, warto zaopatrzyć się w zamrażarkę,

Okres przechowywania mrożonek zależy w dużej mierze od temperatury w zamrażarce, jakości zamrożonych produktów oraz innych indywidualnych czynników. Zakładając, że owoce są w zamrażarce, gdzie stale panuje -18 stopni, to można je przechowywać 8 do 12 miesięcy, a jeśli przesypiemy je trochę cukrem, to nawet do 18 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że wszystko jest uzależnione od indywidualnych uwarunkowań. Jeżeli owoce będą zamrożone w temperaturze -30 czy -40 stopni, to wytrzymają dłużej.

Udanego mrożenia! 😉

Reklamy